اسماعیل مهدی‌پوردر واکنش به گلایه‌هایی در خصوص افزایش قیمت برخی شوینده‌ها طی هفته‌های گذشته و بالا بردن قیمت برخی برندها به بهانه افزایش هزینه‌ها اظهار کرد: محصولات شوینده مشمول قیمت­‌گذاری تکلیفی تثبیتی توسط دولت نبوده و از همین رو واحدهای تولیدی باید در چارچوب ضوابط قیمت­‌گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت­‌ها نسبت به نرخ­‌گذاری محصولات خود اقدام کنند. مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: این سازمان و سازمان‌­های صنعت، معدن و تجارت استان­‌ها با رصد و پایش مستمر بازار در صورت افزایش غیرمتعارف قیمت و یا دریافت شکایت از مصرف­‌کنندگان موظف به رسیدگی به این شکایت‌ها هستند.

وی با اشاره به عمده­‌ترین دلیل افزایش قیمت محصولات شوینده گفت: از ابتدای سال جاری هزینه­‌های مترتب بر تولید محصولات شوینده با افزایش همراه بوده است که به‌عنوان نمونه، نرخ ارز برای نفت سفید تحویلی از پالایشگاه‌ها به واحدهای تولید­کننده آلکیل بنزن خطی (از مواد اولیه اساسی در تولید پودر و مایع ظرف‌شویی) از رسمی  به نیمایی تغییر یافت و یارانه تخصیصی نیز در ۶ ماهه دوم سال گذشته، برای سال جاری حذف شد؛ که این موضوع منتج به افزایش ۶۸ درصدی قیمت هر کیلوگرم LAB از حدود ۷۴ هزار و ۵۰۰ ریال در اسفندماه سال ۹۷ به ۱۲۵ هزار ریال در ابتدای سال جاری شد.

مهدی پور با یادآوری اینکه در حال حاضر نیز آخرین قیمت عرضه LAB در بورس کالا ۱۳۴ هزار و ۱۱۴ ریال است، تأکید کرد تا اواخر خردادماه سال جاری تأثیر افزایش قیمت LAB در محصولات شوینده اعمال نشد. وی ادامه داد: مضافاً اینکه قیمت سایر مواد اولیه و بسته­‌بندی مورداستفاده در این صنعت نیز ازجمله مقوا، سدیم پرکربنات، گلیسیرین، آنزیم­‌ها، اسانس­‌ها، کربنات سدیم و… نسبت به سال قبل از افزایش قابل‌توجهی برخوردار بوده و حقوق و دستمزد نیز در سال ۹۸ به میزان ۳۶ درصد رشد داشته است. به گفته مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، به‌منظور صرفه اقتصادی تولید و استمرار آن و جلوگیری از کاهش روند تولید و بروز هرگونه کمبود کالا در بازار، افزایش قیمت متناسب با رشد هزینه­‌های مترتب بر تولید اجتناب‌ناپذیر است.

وی همچنین تأکید کرد: رصد و پایش بازار حاکی از افزایش قیمت تک‌مرحله‌ای محصولات شوینده در سال جاری در بازار است، لیکن در صورت وجود مصادیقی از افزایش چندمرحله­‌ای قیمت در سال جاری، با ذکر نام محصول، تولیدکننده و تاریخ تولید، موضوع از سوی این سازمان قابل‌پیگیری خواهد بود. این افزایش قیمت‌ها در حالی بوده که در خردادماه امسال دبیر انجمن تولیدکنندگان پودر شوینده با اعلام اینکه قیمت نهاده‌های تولید افزایش پیداکرده است، اعلام کرده بود: تولیدکنندگان شوینده درخواست ۲۰ تا ۲۵ درصدی تعدیل قیمت‌ها را به سازمان‌های مربوطه ارسال کرده‌اند.

انتهای پیام/